ÜRETİM KALİTEMİZLE DE NAMLIYIZ

Dalında olgunlaşan zeytinlerin en iyilerini topluyor ve o ünlü lezzetimizi sofralarınıza taşıyan yolculuğa çıkarıyoruz. Özenle seçilip toplanan zeytinleri, fabrikamıza ait hijyenik araçlarla aynı gün fermantasyon tesislerimize getiriyoruz.

Hiçbir kimyasal katkı ya da boya maddesi asla kullanılmayan Namlı Zeytinleri doğal yollarla olgunlaştırılıyor. 1000 ve 1500 ton kapasiteli Gemlik ve Orhangazi fermantasyon tesislerimize gelen en iyi zeytin taneleri önce kalibrelerine göre ayrılıyor, sonra ısıtmalı özel havuzlarda fermantasyon işlemine tabi tutuluyor. Bu işlemde sadece tuz ve su kullanılıyor.

Olgunlaştırma safhasını tamamlayan zeytinler üretim sürecine alınıyor. Bu süreçte ön yıkama işleminden sonra son sap ayıklama makinesinde saplarından ayrılan zeytinler tekrar yıkamaya alınıp seçme ayıklama yapılıyor. Bu aşamada yumuşak, olgunlaşmamış olanlar ayıklanıyor.

Daha sonra kurutma işlemi ile zeytin yüzeyindeki suyun tamamen uzaklaştırılması sağlanıyor ve zeytin yağlanmaya hazır hale getiriliyor.

Lezzeti artırmak ve uygun saklama koşulları sağlamak için yağlanan zeytinler daha sonra otomatik dolum makinesine gidiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir